جاهای دیدنی گیلان

جاهای دیدنی استان زیبای گیلان

استان گیلان، نگین سرسبز شمال ایران، با طبیعتی بکر و زیبا، جاذبه های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است. از جنگل های انبوه و کوهستان های سربه فلک کشیده گرفته روستای ماسال تا سواحل زیبای خزر و دشت های وسیع، گیلان بهشتی برای طبیعت دوستان و گردشگران است. ماسوله با معماری پلکانی منحصر به فرد، قلعه رودخان با عظمت و شکوه تاریخی، تالاب انزلی با طبیعت بکر و حیات وحش متنوع و ییلاقات ماسال با چشم اندازهای رویایی، تنها گوشه ای از جاذبه های بی نظیر این استان سرسبز هستند.

بنر گیف رهاراز

جاهای دیدنی گیلان

گیلان، سرزمین زیبایی های طبیعی و تاریخی، گنجینه ای از جاذبه های گردشگری است که هر ساله گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند. از ماسوله با معماری پلکانی منحصر به فرد و خانه های چوبی رنگارنگ گرفته تا قلعه رودخان با عظمت و شکوه تاریخی، هر گوشه این استان سرسبز داستانی برای گفتن دارد. تالاب انزلی با طبیعت بکر و حیات وحش متنوع، ييلاقات ماسال با چشم اندازهای رویایی و کلبه های چوبی دنج که جزو جاهای دیدنی ماسال هستند، جنگل های اسالم با درختان سر به فلک کشیده و آبشارهای خروشان و سواحل زیبای خزر با ماسه های نرم و آب های نیلگون، تنها بخشی از جاذبه های بی نظیر گیلان هستند که می توانند خاطراتی فراموش نشدنی را برای علاقه مندان به تورهای داخلی رقم بزنند.

ماسوله

ماسوله شهری تاریخی و توریستی در استان گیلان است که با معماری پلکانی منحصر به فرد خود، گردشگران بسیاری از جمله علاقه مندان به بوم گردی ماسوله را به خود جذب می کند. خانه های این شهر روی کوه ساخته شده اند و حیاط هر خانه پشت بام خانه پایینی است. این شهر با کوچه های باریک و پر پیچ و خم، آبشارهای زیبا، بازارچه سنتی و انواع اقامتگاه بوم گردی ماسوله و همچنین، مناظر طبیعی بکر، یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری ایران محسوب می شود.

ماسوله

قلعه رودخان

قلعه رودخان یک قلعه تاریخی در 20 کیلومتری جنوب غربی فومن در استان گیلان است. این قلعه در ارتفاع 670 متری از سطح دریا و بر فراز ارتفاعات جنگلی قرار دارد. قلعه رودخان با مساحت بیش از 50 هزار متر مربع، یکی از بزرگترین قلعه های نظامی ایران است.

قلعه رودخان یک دژ تاریخی باشکوه است که در دل جنگلهای فومن، استان گیلان قرار دارد. این قلعه با معماری منحصر به فرد خود که شامل دیوارهای بلند، برجهای متعدد و دروازه های مستحکم است، یادگاری از دوران ساسانیان و سلجوقیان به شمار می رود. مسیر دسترسی به قلعه از میان جنگلهای انبوه و پلکانی میگذرد و همین امر بر جذابیت بازدید از آن می افزاید. قلعه رودخان با چشم اندازهای زیبا و تاریخ غنی خود، یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری استان گیلان بخصوص علاقه مندان به تور قلعه رودخان است.

قلعه رودخان

اولسبلنگاه و ماسال

اولسبلانگاه و ماسال دو روستای زیبا و دیدنی در استان گیلان هستند که با طبیعت بکر و مناظر چشم نواز خود، گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کنند. اولسبلنگاه ماسال در ارتفاع 1489 متری از سطح دریا قرار دارد و به دلیل چشم اندازهای زیبا و آب و هوای خنک در بهترین فصل سفر به ماسال یعنی فصل تابستان، مورد توجه گردشگران بخصوص علاقه مندان به تور ماسال است. اما ماسال کجاست؟ ييلاق ماسال گیلان یکی از بارزترین جاذبه های طبیعی کشور است. مکانهای دیدنی ماسال نیز با داشتن جاذبه های طبیعی مانند ییلاقات در طبیعت ماسال، آبشارها، سوچاله ماسال و جنگل های مستقر در ارتفاعات ماسال، یکی از مقاصد گردشگری محبوب در گیلان است.

جاذبه ماسال اولسبلنگاه با کلبه های چوبی رنگارنگ و اقیانوسی از ابر که اغلب روستا را در بر می گیرد، به “بهشت گمشده” معروف است. جاهای دیدنی ماسال و مناطق دیدنی ماسال نیز با ییلاقات سرسبز، آبشارهای خروشان و جنگل های انبوه، مقصدی ایده آل برای طبیعت گردی و آرامش است. این دو روستا با فرهنگ غنی و مهمان نوازی مردمان محلی، تجربه ای فراموش نشدنی را برای بازدیدکنندگان رقم می زنند.

اولسبلانگاه ماسال

دریاچه سقالکسار

دریاچه سقالکسار، نگینی درخشان در دل جنگل های گیلان، با آب های زلال و آرام خود، طبیعتی بکر و چشم اندازی زیبا را به نمایش می گذارد. این دریاچه در میان جنگل های انبوه و در ارتفاع 700 متری از سطح دریا قرار دارد. این دریاچه که در نزدیکی شهر رشت واقع شده، با درختان سرسبز و انبوه احاطه شده و فضایی آرامش بخش را برای گردشگران فراهم می کند. قایق سواری در دریاچه، پیاده روی در مسیرهای جنگلی و پیک نیک در کنار آب، از جمله فعالیت هایی است که می توانید در این منطقه زیبا تجربه کنید.

دریاچه سقالکسار

شیطان کوه

شیطان کوه یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری شهر لاهیجان است که در ارتفاع 200 متری از سطح دریا قرار دارد و با چشم اندازهای زیبا و امکانات تفریحی متنوع، گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند. این کوه با ارتفاع حدود 60 متر، با تله کابین قابل دسترسی است و از بالای آن می توان منظره ای پانورامیک از شهر لاهیجان و استخر زیبای آن را مشاهده کرد. آبشار مصنوعی شیطان کوه، یکی از جاذبه های این منطقه است که با نورپردازی زیبا در شب، جلوه ای خاص به این مکان می بخشد. همچنین، وجود امکاناتی مانند رستوران، کافه، شهربازی و مسیرهای پیاده روی، شیطان کوه را به مقصدی مناسب برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت برای علاقه مندان به تورهای طبیعت گردی تبدیل کرده است.

 شیطان کوه

گیسوم

گیسوم یک منطقه ساحلی و جنگلی در 18 کیلومتری تالش است. این منطقه شامل ساحل شنی، جنگل انبوه، پارک جنگلی، موزه میراث روستایی و امکانات رفاهی دیگر است. ساحل گیسوم یکی از زیباترین سواحل شمال ایران است و به دلیل امکانات تفریحی و گردشگری متنوع، مورد توجه گردشگران قرار دارد.

گیسوم

امام زاده ابراهیم

امام زاده ابراهیم یک بقعه متبرکه در روستایی به همین نام در شهرستان شفت استان گیلان است. این امام زاده در دل جنگل های سرسبز و در ارتفاعات قرار دارد و به دلیل معماری چوبی خاص و طبیعت زیبای اطرافش، مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. دسترسی به امام زاده ابراهیم از طریق جاده کوهستانی و جنگلی امکان پذیر است.

 امام زاده ابراهیم

میدان شهرداری رشت و بازار رشت

میدان شهرداری رشت یکی از میدان های اصلی شهر رشت و محل قرارگیری ساختمان شهرداری است. این میدان در مرکز شهر قرار دارد و به عنوان یکی از نمادهای شهر رشت شناخته می شود. در اطراف میدان شهرداری، جاهای دیدنی رشت از جمله فروشگاه ها، رستوران ها و کافه های متعددی قرار دارند. بازار رشت نیز یکی از بزرگترین و قدیمی ترین بازارهای ایران است که در نزدیکی میدان شهرداری قرار دارد و انواع محصولات محلی، صنایع دستی و سوغات گیلان را عرضه می کند.

میدان شهرداری رشت و بازار رشت

اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال یکی از زیباترین جاده های کوهستانی ایران است که استان گیلان را به استان اردبیل متصل می کند. این جاده از میان جنگل های انبوه، کوهستان های سرسبز و ییلاقات زیبا عبور می کند و در طول مسیر، مناظر طبیعی خیره کننده ای را به نمایش می گذارد. جاده اسالم به خلخال به دلیل زیبایی های طبیعی و آب و هوای مطبوع، یکی از مقاصد محبوب گردشگری در فصول بهار و تابستان است.

جاده اسالم به خلخال

فومن

فومن شهری تاریخی و سرسبز در استان گیلان است که در فاصله 25 کیلومتری شهر رشت قرار دارد و با طبیعت زیبا، معماری سنتی و جاذبه های تاریخی خود، گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند. قلعه رودخان، یکی از مهمترین جاذبه های این شهر است که با معماری منحصر به فرد و قدمت طولانی خود، توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می کند. همچنین، ماسوله با معماری پلکانی و طبیعت بکر خود، از دیگر جاذبه های دیدنی فومن است. این شهر با آب و هوای معتدل و مطبوع، باغ های چای سرسبز و سوغات محلی متنوع، مقصدی ایده آل برای گذراندن تعطیلات و لذت بردن از طبیعت است.

فومن

لاهیجان

لاهیجان یکی از شهرهای زیبا و تاریخی استان گیلان است که با طبیعت سرسبز، باغ های چای و چشم اندازهای خیره کننده، گردشگران بسیاری از جمله علاقه مندان به اقامتگاه بومگردی لاهیجان و یا مزرعه قوها لاهیجان را به سوی خود جذب می کند. این شهر با استخر لاهیجان، بام سبز و تله کابین، یکی از مقاصد محبوب گردشگری در شمال ایران محسوب می شود. همچنین، لاهیجان به دلیل تولید برنج مرغوب و کلوچه های خوشمزه خود شهرت دارد. وجود بازارهای سنتی، مساجد تاریخی و آرامگاه شیخ زاهد گیلانی، بر جذابیت این شهر افزوده و آن را به مقصدی مناسب برای علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ تبدیل کرده است. لاهیجان در فاصله 40 کیلومتری شهر رشت قرار دارد و به دلیل آب و هوای مطبوع و طبیعت سرسبز، یکی از مقاصد محبوب گردشگری در گیلان است.

 لاهیجان

تالاب انزلی

تالاب انزلی یکی از بزرگترین و مهمترین تالابهای ایران است که در استان گیلان قرار دارد. این تالاب با تنوع زیستی غنی خود، زیستگاه بسیاری از پرندگان مهاجر و بومی، ماهیان و گیاهان آبزی است. نیلوفرهای آبی زیبا، نیزارهای بلند و لاله های مردابی از جمله جاذبه های طبیعی این تالاب هستند. قایق سواری در میان نیزارها، تماشای پرندگان و لذت بردن از مناظر طبیعی، از جمله فعالیت هایی است که گردشگران در تالاب انزلی تجربه می کنند.

 تالاب انزلی

گردنه حیران

گردنه حیران یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین جاده های کوهستانی ایران است که در مسیر آستارا به اردبیل قرار دارد. این گردنه با طول حدود 35 کیلومتر، از میان جنگل های انبوه و کوهستان های سرسبز عبور می کند و چشم اندازهای بی نظیری از طبیعت را مخصوصا برای علاقه مندان به تور سرعین اردبیل به نمایش می گذارد.

این گردنه با پیچ و خم های فراوان، مناظر طبیعی خیره کننده، جنگل های انبوه و مه غلیظ، چشم اندازی رویایی را برای مسافران به تصویر می کشد. در طول مسیر، آبشارهای زیبا، چشمه های آب معدنی و دشت های سرسبز، جذابیت این منطقه را دوچندان می کنند. گردنه حیران به دلیل زیبایی های طبیعی و آب و هوای مطبوع، یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در شمال ایران است.

گردنه حیران

منطقه گردشگری لیلاکوه

منطقه گردشگری لیلاکوه در نزدیکی لاهیجان و در استان گیلان قرار دارد و با چشم اندازهای زیبا و طبیعت بکر خود، گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند. این منطقه با دشت های وسیع، تپه های سرسبز، جنگل های انبوه و رودخانه های خروشان، مکانی ایده آل برای تفریح، پیاده روی و لذت بردن از طبیعت است. در فصل بهار، دشت های لیلاکوه با گل های وحشی رنگارنگ پوشیده می شوند و منظره ای بی نظیر را خلق می کنند. همچنین وجود امکانات رفاهی مانند رستوران، کافه و اقامتگاه، این منطقه را به مقصدی مناسب برای گذراندن تعطیلات تبدیل کرده است.

 منطقه گردشگری لیلاکوه

جواهردشت

جواهردشت یک منطقه ییلاقی در ارتفاعات شهرستان رودسر است که به دلیل داشتن مراتع سرسبز، آب و هوای خنک و چشمه های آب معدنی، شهرت دارد. این منطقه در فصل تابستان میزبان گردشگران زیادی است که برای فرار از گرمای شهر به این ییلاق خوش آب و هوا پناه می برند. در جواهردشت امکاناتی مانند اقامتگاه های بوم گردی، رستوران و فروشگاه های صنایع دستی وجود دارد.

 جواهردشت

آبشار لاتون

آبشار لاتون بلندترین آبشار ایران است که در ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان آستارا در استان گیلان قرار دارد. این آبشار با ارتفاع ۱۰۵ متر، در میان جنگل های انبوه و در مسیر رودخانه لوندویل واقع شده است. دسترسی به آبشار لاتون از طریق مسیرهای پیاده روی جنگلی امکان پذیر است و به دلیل طبیعت بکر و زیبای اطرافش، مورد توجه گردشگران و طبیعت گردان قرار دارد.

آبشار لاتون

روستای داماش

روستای داماش در ارتفاعات شهرستان رودبار در استان گیلان قرار دارد. این روستا به دلیل داشتن گل سوسن چلچراغ که یک گونه گیاهی نادر و در خطر انقراض است، شهرت دارد. روستای داماش در فصل بهار و تابستان به دلیل آب و هوای خنک و طبیعت سرسبز، میزبان گردشگران زیادی است که برای دیدن گل سوسن چلچراغ و لذت بردن از طبیعت به این روستا سفر می کنند.

روستای داماش

روستای تنیان

روستای تنیان یکی از روستاهای تاریخی و زیبای شهرستان صومعه سرا در استان گیلان است. این روستا به دلیل داشتن معماری سنتی و پلکانی و همچنین جاذبه های طبیعی مانند آبشار و جنگل، مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. روستای تنیان در نزدیکی شهر صومعه سرا قرار دارد و دسترسی به آن از طریق جاده آسفالته امکان پذیر است.

 روستای تنیان

روستای هرزویل

روستای هرزویل در شهرستان منجیل، استان گیلان قرار دارد و با طبیعت بکر و چشم اندازهای زیبا، یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه محسوب می شود. این روستا با باغهای زیتون سرسبز، رودخانه خروشان و کوهستانهای اطراف، فضایی آرامش بخش و دلنشین را برای بازدیدکنندگان فراهم می کند. همچنین، وجود سد سفیدرود در نزدیکی این روستا، بر جذابیت آن افزوده و امکان تفریحات آبی را برای گردشگران فراهم می کند.

 روستای هرزویل

ییلاق مریان

ییلاق مریان یکی از ییلاقات زیبای شهرستان تالش در استان گیلان است. این ییلاق در ارتفاعات تالش و در نزدیکی جنگل های اسالم قرار دارد. مریان به دلیل داشتن آب و هوای خنک و مناظر طبیعی زیبا، در فصل تابستان میزبان گردشگران زیادی است.

ییلاق مریان

ییلاق سوباتان

ییلاق سوباتان، بهشتی پنهان در ارتفاعات تالش، با دشتهای وسیع و سرسبز، خانه های چوبی رنگارنگ و چشمه های آب معدنی، هر ساله گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند. این ییلاق با آب و هوای خنک و مطبوع در تابستان و مناظر برفی و رویایی در زمستان، مقصدی ایده آل برای فرار از شلوغی شهر و لذت بردن از طبیعت بکر است. دریاچه زیبای نئور در نزدیکی سوباتان، بر جذابیت این منطقه می افزاید و امکان تفریحات آبی را برای گردشگران فراهم می کند.

ییلاق سوباتان

آبشار میلاش

آبشار میلاش در نزدیکی روستای میلاش در شهرستان رودسر قرار دارد. این آبشار با ارتفاع حدود 25 متر و عرض 8 متر، از کوه بندبن سرچشمه می گیرد. مسیر دسترسی به آبشار از طریق یک جاده خاکی است و پس از طی مسافتی حدود 20 دقیقه پیاده روی، به آبشار می رسد.

 آبشار میلاش

تالاب سوستان

تالاب سوستان در نزدیکی شهر لاهیجان قرار دارد و یکی از جاذبه های طبیعی این منطقه است. این تالاب با مساحت حدود 270 هکتار، زیستگاه پرندگان مهاجر و انواع گیاهان آبزی است. در اطراف تالاب امکاناتی نظیر قایق سواری، ماهیگیری و رستوران وجود دارد.

تالاب سوستان

آبشار ماهی مشو

آبشار ماهی مشو در نزدیکی روستای ماهی مشو در شهرستان فومن قرار دارد. این آبشار با ارتفاع حدود 20 متر، از کوهستانهای اطراف سرچشمه می گیرد. مسیر دسترسی به آبشار از طریق یک جاده خاکی است و پس از طی مسافتی حدود 30 دقیقه پیاده روی، به آبشار می رسد.

آبشار ماهی مشو

آبشار لونک

آبشار لونک در منطقه جنگلی کنار جاده کوهستانی سیاهکل به دیلمان، پس از شهر سیاهکل قرار دارد و فاصله آن تا شهر سیاهکل حدود 25 کیلومتر است. این آبشار دوقلو می باشد. این تنها یکی از آبشارهای کوچک و بزرگ این منطقه می باشد. این آبشار در فصل بهار و پاییز آب فراوانی دارد و در تابستان کم آب می باشد.

این آبشار با ارتفاع حدود 10 متر و حوضچه ای که در پایین آن تشکیل شده است، منظره ای چشم نواز و دل انگیز را برای بازدیدکنندگان خلق می کند. صدای دلنشین آبشار و آواز پرندگان، فضایی آرامش بخش را در این منطقه حاکم کرده است. آبشار لونک با طبیعت بکر و زیبای اطراف خود، مقصدی ایده آل برای طبیعت گردی و لذت بردن از آرامش جنگل است.

آبشار لونک

بشکافته سنگ دیلمان

بشکافته سنگ دیلمان در منطقه ییلاقی دیلمان در شهرستان سیاهکل قرار دارد. این پدیده طبیعی شامل دو تخته سنگ بزرگ است که به صورت عمودی از هم جدا شده اند. فاصله بین دو تخته سنگ به اندازه ای است که یک نفر می تواند از میان آن عبور کند.

 بشکافته سنگ دیلمان

جنگل‌ های سیاهکل

جنگل های سیاهکل در استان گیلان، با درختان سر به فلک کشیده و طبیعت بکر خود، همچون بهشتی گمشده در میان کوهستان خودنمایی می کنند. این جنگل ها با آبشارهای خروشان، رودخانه های پرآب و چشمه های زلال، مقصدی ایده آل برای طبیعت گردی و لذت بردن از آرامش جنگل هستند. جاده سیاهکل به دیلمان که از میان این جنگل ها می گذرد، با پیچ و خم های زیبا و مناظر چشم نواز، خود به تنهایی یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه محسوب می شود.

جنگل ‌های سیاهکل

روستای سراش

روستای سراش در بخش مرکزی شهرستان رودسر در استان گیلان قرار دارد. این روستا در دهستان چینی جان قرار دارد و یکی از دیدنی های شهرستان رودسر محسوب می شود.

روستای سراش

روستای کیسم آستانه

روستای کیسم آستانه یکی از روستاهای دهستان کیسم در بخش کیاشهر شهرستان آستانه اشرفیه است و در 18 کیلومتری آستانه اشرفیه قرار دارد. این روستا از شمال به دریای خزر و از جنوب به بندر کیاشهر و از شرق به روستای امیرکیاسر و از غرب به روستای عسگر آباد منتهی می شود.

روستای کیسم آستانه

روستای ویسرود

روستای ویسرود یکی از روستاهای دهستان گورکا بخش مرکزی شهرستان آستانه اشرفیه است. این روستا از شمال به دریای خزر و از جنوب به روستای فوشازده و از شرق به روستای درگاه و از غرب به روستای چپرپرد منتهی می شود.

روستای ویسرود

آبشار ویسادار

آبشار ویسادار در 16 کیلومتری شهر پره سر در شهرستان رضوانشهر قرار دارد و یکی از بلندترین آبشارهای استان گیلان است. این آبشار در میان جنگل های انبوه و در کنار رودخانه لمیر واقع شده و دسترسی به آن از طریق یک مسیر پیاده روی در دل جنگل امکان پذیر است.

این آبشار با ارتفاع 15 متر و دیواره های پلکانی و خزه پوش خود، منظره ای چشم نواز را در میان طبیعت بکر این منطقه خلق کرده است. حوضچه ای که در پایین آبشار تشکیل شده، مکانی مناسب برای آب تنی و لذت بردن از خنکای آب است. صدای دلنشین آبشار و آواز پرندگان، فضایی آرامش بخش را برای گردشگران فراهم می کند.

 آبشار ویسادار

ساحل چمخاله

ساحل چمخاله یکی از زیباترین و محبوب ترین سواحل شمال ایران است که در شهرستان لنگرود، استان گیلان قرار دارد. این ساحل با شنهای نرم و طلایی، آبهای زلال و آرام دریای خزر و چشم اندازهای طبیعی بی نظیر، گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. امکانات تفریحی متنوعی مانند قایق سواری، جت اسکی، اسب سواری و پاراگلایدر در این ساحل فراهم شده است و همچنین وجود برخی از بهترین رستوران های استان گیلان و کافه های ساحلی، اقامت در این منطقه را لذت بخش تر می کند.

 ساحل چمخاله

آکواریوم انزلی

آکواریوم انزلی بزرگترین آکواریوم تونلی ایران است که در منطقه آزاد انزلی و در زمینی به مساحت ۱۰ هزار متر مربع ساخته شده است. این آکواریوم با تونل شیشه ای ۴۰ متری خود، امکان تماشای دنیای زیر آب را برای بازدیدکنندگان فراهم می کند. انواع ماهیان آب شور و شیرین، کوسه ها، لاک پشت ها و سایر آبزیان در این آکواریوم نگهداری می شوند. علاوه بر تونل آکواریوم، این مجموعه شامل بخش های دیگری مانند باغ خزندگان، شهربازی سرپوشیده، سینمای چند بعدی و رستوران نیز می شود.

 آکواریوم انزلی

باغ محتشم

باغ محتشم که در حاشیه رودخانه گوهررود قرار دارد، در شهر رشت واقع شده و یکی از بناهای تاریخی این شهر است. این باغ در دوره قاجار ساخته شده و به نام صاحب آن، اکبر خان بیگلربیگی (محتشم الدوله) نامگذاری شده است. باغ محتشم دارای عمارت، حمام، استخر و فضای سبز است.

این باغ با درختان کهنسال، فضای سبز دلنشین و عمارت کلاه فرنگی، مکانی مناسب برای استراحت، تفریح و گشت و گذار است. وجود برکه ای زیبا با فواره های آب و مسیرهای پیاده روی، بر جذابیت این پارک افزوده است. باغ محتشم با قدمتی که به دوران قاجار باز می گردد، یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری شهر رشت محسوب می شود.

باغ محتشم

تالاب استیل

تالاب استیل در 7 کیلومتری شهر آستارا قرار دارد و یکی از جاذبه های طبیعی این منطقه است. این تالاب با مساحت حدود 138 هکتار، زیستگاه پرندگان مهاجر و انواع گیاهان آبزی است. در اطراف تالاب امکاناتی نظیر قایق سواری و ماهیگیری وجود دارد.

 تالاب استیل

امامزاده اسحاق

امامزاده اسحاق در شهر آستانه اشرفیه قرار دارد و یکی از زیارتگاه های مهم این شهر است. این امامزاده به برادر امام رضا (ع) منسوب است و بنای آن در دوره قاجار ساخته شده است.

 امامزاده اسحاق

امامزاده هاشم

امامزاده هاشم در 27 کیلومتری جنوب رشت در جاده قزوین-رشت قرار دارد. این امامزاده از نوادگان امام موسی کاظم(ع) است و آرامگاه او در روستایی به همین نام واقع شده است.

این بقعه متبرکه با معماری زیبا و گنبد طلایی خود، از دور خودنمایی می کند و زائران بسیاری را به سوی خود می کشاند. فضای معنوی و آرامش بخش این مکان، همراه با طبیعت زیبای اطراف، تجربه ای روحانی و دلنشین را برای زائران فراهم می کند. همچنین، وجود بازارچه سنتی، رستوران ها و امکانات رفاهی در اطراف امامزاده هاشم، این مکان را به مقصدی مناسب برای استراحت و زیارت تبدیل کرده است.

امام زاده هاشم

پارک ملی بوجاق

پارک ملی بوجاق در شمال بندر کیاشهر قرار دارد و یکی از مناطق حفاظت شده زیست محیطی ایران است. این پارک با مساحت 3260 هکتار، زیستگاه انواع پرندگان مهاجر و بومی، پستانداران و خزندگان است. این پارک دارای تالاب، ساحل ماسه ای، جنگل و مرتع است و برای علاقه مندان به طبیعت گردی و پرنده نگری بسیار جذاب است.

 پارک ملی بوجاق

پارک جنگلی سراوان

پارک جنگلی سراوان در 17 کیلومتری جنوب رشت در جاده رشت-تهران قرار دارد. این پارک با مساحت 1487 هکتار، دارای پوشش گیاهی متنوع و گونه های جانوری مختلف است. پارک جنگلی سراوان در نزدیکی شهر رشت، با درختان سر به فلک کشیده و طبیعت بکر خود، یکی از جاذبه های گردشگری محبوب استان گیلان است. این پارک با دریاچه اسرارآمیز و پوشیده از خزه، رودخانه خروشان و مسیرهای پیاده روی دل انگیز، فضایی آرامش بخش و رویایی را برای گردشگران فراهم می کند. امکاناتی مانند آلاچیق، کافه، رستوران و زمین بازی کودکان نیز در این پارک وجود دارد که آن را به مقصدی مناسب برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت تبدیل کرده است. با رزرو تور مرداب سروان و ماسوله می توانید از دوتا از جاذبه های زیبای استان گیلان دیدن کنید.

پارک جنگلی سراوان

ییلاق اشکورات

ییلاق اشکورات در ارتفاعات شهرستان رودسر قرار دارد و یکی از مناطق ییلاقی زیبا و خوش آب و هوای استان گیلان است. این ییلاق از سه دهستان اشکور سفلی، اشکور علیا و سیارستاق ییلاقی تشکیل شده است. در این ییلاق، روستاهای مختلفی وجود دارد که هر کدام دارای جاذبه های طبیعی و فرهنگی خاص خود هستند.

ییلاق اشکورات

ساحل صدف آستارا

ساحل صدف آستارا در شهر آستارا قرار دارد و یکی از سواحل زیبای دریای خزر است. این ساحل به دلیل وجود صدف های فراوان در آن، به ساحل صدف معروف شده است. ساحل صدف آستارا دارای امکانات رفاهی و تفریحی مانند پلاژ، رستوران، کافی شاپ و فروشگاه های مختلف است.

ساحل صدف آستارا

روستای استخرگاه

روستای استخرگاه در شهرستان رودسر قرار دارد و یکی از روستاهای ییلاقی این شهرستان است. این روستا در منطقه اشکورات واقع شده و دارای طبیعتی زیبا و بکر است. روستای استخرگاه به دلیل داشتن آبشارها، چشمه ها و رودخانه های فراوان، به روستای آبشارها نیز معروف است.

روستای استخرگاه

ییلاق کوربار

ییلاق کوربار در ارتفاعات شهرستان رضوانشهر قرار دارد و یکی از ییلاقات زیبا و خوش آب و هوای استان گیلان است. این ییلاق در مسیر جاده پونل به خلخال واقع شده و دارای طبیعتی بکر و دست نخورده است. ییلاق کوربار به دلیل داشتن آبشارها، چشمه ها و رودخانه های فراوان، به بهشت گمشده گیلان معروف است.

 ییلاق کوربار

تالاب عینک

تالاب عینک در غرب شهر رشت و در منطقه 4 شهرداری این شهر قرار دارد. این تالاب به دلیل شکل ظاهری آن که شبیه به عینک است، به این نام معروف شده است. تالاب عینک با مساحت حدود 30 هکتار، زیستگاه پرندگان مهاجر و انواع گیاهان آبزی است.

 تالاب عینک

پارک جنگلی سیاه داران

پارک جنگلی سیاه داران در 30 کیلومتری شمال شرقی شهر رشت و در مسیر جاده رشت به آستانه اشرفیه قرار دارد. این پارک با مساحت 650 هکتار، دارای پوشش گیاهی متنوع و گونه های جانوری مختلف است. پارک جنگلی سیاه داران دارای امکانات رفاهی و تفریحی مانند آلاچیق، سرویس بهداشتی، زمین بازی کودکان و مسیرهای پیاده روی است.

 پارک جنگلی سیاه داران

سورتمه حیران

سورتمه حیران در منطقه توریستی حیران در شهرستان آستارا قرار دارد. این سورتمه با طول مسیر 1500 متر، یکی از طولانی ترین سورتمه های ایران است. سورتمه حیران از میان جنگل های انبوه و در کنار رودخانه آستاراچای عبور می کند و منظره ای زیبا و هیجان انگیز را برای گردشگران فراهم می کند.

سورتمه حیران

تالاب امیر کلایه

تالاب امیر کلایه در 36 کیلومتری شمال لاهیجان و در نزدیکی روستای امیرکلایه قرار دارد. این تالاب با مساحت 1230 هکتار، یکی از بزرگترین تالاب های آب شیرین ایران است. تالاب امیر کلایه زیستگاه انواع پرندگان مهاجر و بومی، ماهیان و گیاهان آبزی است.

این تالاب با پوشش گیاهی متنوع و زیستگاه پرندگان مهاجر و بومی، از جمله جاذبه های طبیعی و گردشگری این منطقه محسوب می شود. نیلوفرهای آبی زیبا، نیزارهای بلند و لاله های مردابی، چشم اندازهای زیبایی را در تالاب امیرکلایه خلق می کنند. قایق سواری در میان نیزارها، تماشای پرندگان و لذت بردن از آرامش طبیعت، از جمله فعالیت هایی است که گردشگران در این تالاب تجربه می کنند.

 تالاب امیر کلایه

ییلاق سلانسر

ییلاق سلانسر در 30 کیلومتری شمال شهر رودبار و در غرب شهر رستم آباد واقع شده است. این ییلاق در ارتفاعات قرار دارد و از آب و هوای خنک و مطبوعی برخوردار است. مسیر دسترسی به ییلاق سلانسر از طریق جاده ای پر پیچ و خم و زیبا می گذرد. در این ییلاق چشمه ها، رودخانه ها و جنگل های انبوهی وجود دارد.

ییلاق سلانسر

ییلاق سی دشت

ییلاق سی دشت در 35 کیلومتری جنوب شرقی املش قرار دارد. این ییلاق در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا واقع شده و از آب و هوای خنک و مطبوعی برخوردار است. مسیر دسترسی به ییلاق سی دشت از طریق جاده ای کوهستانی و پر پیچ و خم می گذرد. این ییلاق دارای مراتع سرسبز، جنگل های انبوه و چشمه های آب معدنی است.

 ییلاق سی دشت

ییلاق سوئه چاله

ییلاق سوئه چاله در 30 کیلومتری جنوب شرقی رضوانشهر قرار دارد. این ییلاق در ارتفاع 1500 متری از سطح دریا واقع شده و از آب و هوای خنک و مطبوعی برخوردار است. مسیر دسترسی به ییلاق سوئه چاله از طریق جاده ای کوهستانی و پر پیچ و خم می گذرد. این ییلاق دارای مراتع سرسبز، جنگل های انبوه و چشمه های آب معدنی است.

ییلاق سوئه چاله

روستای فوشه

روستای فوشه در 25 کیلومتری جنوب غربی شهر فومن و در نزدیکی قلعه رودخان قرار دارد. این روستا در دل جنگل های هیرکانی واقع شده و به دلیل طبیعت بکر و زیبای خود، یکی از مقاصد گردشگری محبوب در استان گیلان است. روستای فوشه از دو بخش بالا فوشه و پایین فوشه تشکیل شده که توسط رودخانه ای از هم جدا می شوند.

روستای فوشه

پارک ساحلی کیاشهر

پارک ساحلی کیاشهر یکی از زیباترین و مجهزترین پارکهای ساحلی شمال ایران است که در شهر کیاشهر، استان گیلان قرار دارد. این پارک با فضای سبز وسیع، آلاچیق ها، مسیرهای پیاده روی، زمین بازی کودکان و امکانات ورزشی، مکانی ایده آل برای تفریح و استراحت خانواده هاست. ساحل ماسه ای تمیز، آبهای آرام دریای خزر و چشم اندازهای طبیعی بی نظیر، از دیگر جاذبه های این پارک هستند. همچنین، وجود رستوران ها و کافه های ساحلی، امکان صرف بهترین غذاهای محلی گیلانی و نوشیدنی را در این محیط دلپذیر فراهم می کند.

 پارک ساحلی کیاشهر

منطقه حفاظت شده سیاه ‌دره

منطقه حفاظت شده سیاه ‌دره در شهرستان رودبار قرار دارد و یکی از مناطق حفاظت شده زیست محیطی ایران است. این منطقه با مساحت 4600 هکتار، زیستگاه گونه های گیاهی و جانوری مختلفی است. منطقه حفاظت شده سیاه دره دارای پوشش گیاهی متنوعی از جمله جنگل های هیرکانی، مراتع و درختچه زارها است.

 منطقه حفاظت شده سیاه ‌دره

خانه میرزا کوچک خان

خانه میرزا کوچک خان جنگلی در شهر رشت، یادگاری از مبارزات و رشادتهای این قهرمان ملی است. این خانه با معماری سنتی گیلانی و اتاقهای تو در تو، فضایی صمیمی و تاریخی را برای بازدیدکنندگان تداعی می کند. اشیا و اسناد تاریخی مرتبط با میرزا کوچک خان و نهضت جنگل در این خانه به نمایش گذاشته شده است و بازدید از آن، فرصتی برای آشنایی بیشتر با تاریخ و فرهنگ گیلان و مبارزات آزادیخواهانه مردم این سرزمین فراهم می کند.

خانه میرزا کوچک خان در خیابان سهیل دبیری شهر رشت واقع شده است. این خانه در سال 1381 بازسازی شده و در حال حاضر به عنوان موزه مورد بازدید عموم قرار می گیرد.

خانه میرزا کوچک خان

منطقه ییلاقی آق ‌اولر

منطقه ییلاقی آق ‌اولر در شهرستان رودبار قرار دارد و یکی از مناطق ییلاقی زیبا و خوش آب و هوای استان گیلان است. این منطقه در ارتفاعات قرار دارد و از آب و هوای خنک و مطبوعی برخوردار است. منطقه ییلاقی آق اولر دارای مراتع سرسبز، جنگل های انبوه و چشمه های آب معدنی است.

 منطقه ییلاقی آق ‌اولر

باغ پرندگان رشت

باغ پرندگان رشت در بلوار شهید افتخاری، جنب پارک ملت شهر رشت قرار دارد. این باغ با مساحت 23 هکتار، زیستگاه بیش از 650 گونه پرنده از سراسر جهان است. باغ پرندگان رشت دارای امکانات رفاهی و تفریحی مانند آلاچیق، سرویس بهداشتی، زمین بازی کودکان و مسیرهای پیاده روی است.

 باغ پرندگان رشت

پل خشتی لنگرود

پل خشتی لنگرود بر روی رودخانه لنگرود و در مرکز شهر لنگرود قرار دارد. این پل با قدمتی بیش از 100 سال، یکی از آثار تاریخی و نمادهای شهر لنگرود است. پل خشتی لنگرود از آجر و ساروج ساخته شده و دارای 5 دهانه است. این پل در گذشته برای عبور و مرور مردم و کالاها استفاده می شده است.

 پل خشتی لنگرود

منطقه کوهستانی دالخانی

منطقه کوهستانی دالخانی در شهرستان رودبار قرار دارد و یکی از مناطق کوهستانی زیبا و خوش آب و هوای استان گیلان است. این منطقه در ارتفاعات قرار دارد و از آب و هوای خنک و مطبوعی برخوردار است. منطقه کوهستانی دالخانی دارای مراتع سرسبز، جنگل های انبوه و چشمه های آب معدنی است.

منطقه کوهستانی دالخانی

روستای سیاه ‌بیل

روستای سیاه ‌بیل در شهرستان رودبار قرار دارد و یکی از روستاهای ییلاقی این شهرستان است. این روستا در منطقه دیلمان واقع شده و دارای طبیعتی زیبا و بکر است. روستای سیاه بیل به دلیل داشتن آبشارها، چشمه ها و رودخانه های فراوان، به روستای آبشارها نیز معروف است.

روستای سیاه ‌بیل

غار دربند رشی

غار دربند رشی در جنوب روستای رشی در بخش رحمت آباد و بلوکات شهرستان رودبار قرار دارد. این غار در ارتفاع 750 متری از سطح دریا واقع شده و دارای دو دهانه است که به نام های کویل گر و جوکویله شناخته می شوند. غار دربند رشی یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های انسان در ایران است و آثار باستانی کشف شده در آن، به دوران پارینه سنگی باز می گردد.

غار دربند رشی

موزه میراث روستایی گیلان

موزه میراث روستایی گیلان در پارک جنگلی سراوان در کیلومتر 18 جاده رشت-تهران قرار دارد. این موزه در زمینی به مساحت حدود 263 هکتار ساخته شده و در آن خانه های روستایی قدیمی، ابزار و وسایل زندگی روستایی، صنایع دستی و آداب و رسوم مردم گیلان به نمایش گذاشته شده است.

این موزه با بازسازی خانه ها، ابزارها و صنایع دستی روستایی، فرهنگ و زندگی مردم گیلان را به نمایش می گذارد. بازدیدکنندگان می توانند در این موزه با معماری سنتی گیلان، آداب و رسوم، پوشاک، غذاها و صنایع دستی این منطقه آشنا شوند و تجربه ای متفاوت از زندگی روستایی را کسب کنند. همچنین، برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه های مختلف در این موزه، آن را به یک جاذبه گردشگری فرهنگی و تفریحی تبدیل کرده است.

موزه میراث روستایی گیلان

کاروانسرای شاه عباسی

کاروانسرای شاه عباسی در شهر لاهیجان و در کنار استخر لاهیجان قرار دارد. این کاروانسرا در دوره صفویه ساخته شده و در دوره های بعدی مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. کاروانسرای شاه عباسی دارای حیاط مرکزی، حجره ها، اصطبل و شاه نشین است. این کاروانسرا در گذشته برای استراحت و اقامت کاروانیان استفاده می شده است.

کاروانسرای شاه عباسی

چشمه آب گرم علی‌آباد

چشمه آب گرم علی‌آباد در شهرستان تالش و در روستای علی آباد قرار دارد. این چشمه دارای آب گرم معدنی است که برای درمان بیماری های پوستی و مفصلی مفید است. چشمه آب گرم علی آباد در یک منطقه کوهستانی و خوش آب و هوا واقع شده و دارای امکانات رفاهی و تفریحی مانند استخر، حمام و اقامتگاه است.

 چشمه آب گرم علی‌آباد

دریاچه استخر پشت

دریاچه استخر پشت در جوار روستای استخر پشت شهرستان نکا، میان دره رودخانه زارم، به صورت گودالی بزرگ و دایره ای شکل قرار گرفته که پیرامون آن پوشیده از مزارع برنج و نیزار است. وسعت حوضچه مرکزی آن بیش از نیم هکتار و حاشیه آن در حدود 6 هکتار است. اطراف این دریاچه محوطه ای برای اقامت و استقرار وجود دارد که فاقد امکانات خدماتی است. دسترسی به آن از مسیر یک جاده جنگلی بسیار زیبا از شهر نکا صورت می گیرد.

دریاچه استخر پشت

سخن پایانی

استان گیلان با داشتن تنوعی از جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی، مقصدی جذاب برای گردشگران با سلایق مختلف است. از جنگل های سرسبز و ییلاقات خوش آب و هوا گرفته تا سواحل زیبا و تالاب های منحصر به فرد، گیلان همه چیز را برای یک سفر خاطره انگیز در خود جای داده است. علاوه بر این وجود آثار تاریخی و باستانی مانند قلعه ها، پل ها و کاروانسراها، نشان از غنای فرهنگی و تاریخی این منطقه دارد. با سفر به گیلان می توانید از زیبایی های طبیعت لذت ببرید، با فرهنگ و آداب و رسوم مردم این منطقه آشنا شوید و لحظاتی آرامش بخش را در کنار خانواده و دوستان خود تجربه کنید.

سوالات متداول

1- بهترین زمان برای بازدید از آبشارهای گیلان چه فصلی است؟

بهار و پاییز بهترین زمان برای بازدید از آبشارهای گیلان است، زیرا در این فصول آبشارها پرآب تر و طبیعت اطراف آنها سرسبزتر است.

2- آیا برای بازدید از قلعه رودخان نیاز به راهنمای تور است؟

خیر، برای بازدید از قلعه رودخان نیازی به راهنمای تور نیست. اما اگر به تاریخ و معماری علاقه مند هستید، می توانید از راهنمایان محلی کمک بگیرید.

3- بهترین زمان برای بازدید از موزه میراث روستایی گیلان چه روزی است؟

موزه میراث روستایی گیلان در همه روزهای هفته به جز شنبه ها باز است. بهترین زمان برای بازدید از این موزه، روزهای غیر تعطیل و ساعات اولیه صبح است.

4- آیا در پارک جنگلی گیسوم امکانات رفاهی وجود دارد؟

بله، در پارک جنگلی گیسوم امکانات رفاهی مانند آلاچیق، سرویس بهداشتی، رستوران و فروشگاه وجود دارد. همچنین در این پارک امکان کمپینگ نیز وجود دارد.

5- آیا برای بازدید از ییلاقات گیلان نیاز به خودرو آفرود است؟

برای دسترسی به برخی ییلاقات دورافتاده گیلان مانند ییلاق اولسبلنگاه، نیاز به خودرو آفرود دارید. اما به اکثر ییلاقات با خودروهای معمولی نیز می توان دسترسی داشت.

6- آیا برای بازدید از ماسوله نیاز به رزرو قبلی است؟

خیر، برای بازدید از ماسوله نیازی به رزرو قبلی نیست، اما در روزهای تعطیل و فصل های پرگردشگر ممکن است با ترافیک و شلوغی مواجه شوید.

7- آیا تله کابین حیران در تمام فصول سال فعال است؟

بله، تله کابین حیران در تمام فصول سال فعال است، اما در شرایط آب و هوایی نامساعد مانند بارش برف سنگین یا باد شدید ممکن است تعطیل شود.

8- آیا در قلعه رودخان امکان اقامت وجود دارد؟

خیر، در قلعه رودخان امکان اقامت وجود ندارد، اما در روستاهای اطراف قلعه می توانید اقامتگاه های بوم گردی پیدا کنید.

9 – آیا در تالاب انزلی امکان قایق سواری وجود دارد؟

بله، در تالاب انزلی امکان قایق سواری وجود دارد. می توانید از قایق های پدالی یا موتوری برای گشت و گذار در تالاب استفاده کنید.

 

بحث و گفتگو

اولین نظر دهنده باشید “جاهای دیدنی گیلان”

برترین مقاصد

برترین تورها

آخرین مقالات

جاهای دیدنی ترکیه

ترکیه، کشوری با تاریخ پرافتخار و فرهنگی بسیار غنی است.…

جاهای دیدنی استانبول

استانبول یکی از شهرهای توریستی جهان با سابقه‌ای بسیار طولانی…

جاهای دیدنی آنتالیا

به عنوان یکی دیگر از شهرهای توریستی ترکیه، انتالیا دارای…

جاهای دیدنی آنکارا

آنکارا، ممکن است در بین گردشگرانی که به ترکیه سفر…

جاهای دیدنی ازمیر

ازمیر یکی از شهرهای زیبا و تاریخی ترکیه است که…

جاهای دیدنی ترابزون

ترابزون یک شهر شمال شرقی ترکیه است که در نزدیکی…

جاهای دیدنی وان

وان، یک شهر کوچک در شرق ترکیه است که در…