جاهای دیدنی استان گلستان

احتمالا برای بسیاری از ما، سفر به شمال کشور به استان های گیلان و مازندران به دلیل نزدیک تر بودن، محدود می شوداما استان گلستان هم به عنوان استان شمالی چسبیده به دریای خزر، جذابیت های طبیعی، تاریخی و توریستی منحصر به فرد خود را دارد. این استان در شمال شرقی کشورمان ایران واقع شده است و شما می توانید از جنگل های انبوه سرسبز، آبشارهای زیبا، تالاب های چشم نواز، پارک های ملی، جزایر، جاذبه های محلی و روستایی، شهرهای قدیمی و موزه های تاریخی موجود در استان گلستان بازدید نمایید. در این مقاله قصد داریم برای شما علاقه مندان به سفر، فضای یک تور گلستان مجازی را ایجاد کنیم تا با سفر به این استان و بازدید از آن یک خاطره به یاد ماندنی به جای بگذارید.

بنر گیف رهاراز2

معرفی جغرافیای استان گلستان

گلستان امروزی تا سال 1376 جزئی از استان مازندران بود و در این سال به یک استان مستقل با 14 شهرستان تقسیم گشته و شهر گرگان به عنوان مرکز گلستان انتخاب شد. استان گلستان با استان های خراسان شمالی، مازندران و سمنان و همچنین کشور ترکمنستان همسایه می باشد. گلستان با توجه به مساحت قابل توجه خودش، دو نوع آب و هوای خشک و نیمه خشک و  آب و هوای معتدل را دارا است. طبق آخرین سرشماری در سال 1395 این استان حدود 1 میلیون و 900 هزار نفر جمعیت دارد و اقوام مختلف بسیاری از جمله ترکمن، فارس، بلوچ، ترک آذربایجانی و قزلباش، بلوچ، کرد، سیستانی و قزاق در این استان زندگی می کنند که باعث می شود شما با گویش های مختلف زیبایی آشنا شوید.

جاذبه های گردشگری استان گلستان

استان گلستان دارای جاذبه های گردشگری طبیعی، تاریخی و تفریحی متنوعی است که زیبایی و جذابیت آن ها گردشگران زیادی را در زمان های مختلف سال به سوی خود جذب می کند. از دریاچه ها و جنگل های بکر و انبوه گرفته تا موزه ها و آثار تاریخی، تور گلستان یک پک مسافرتی کامل برای همه افراد با سلایق متفاوت می باشد.

از جاذبه های غیر طبیعی استان گلستان می توان به برج گنبد کاووس، کاخ موزه گرگان، کاخ آقا محمد خان قاجار، سرای باقری ها، خانه شیرنگی، شهر باستانی جرجان، خانه امیر لطفی، مدرسه عمادیه و … اشاره نمود.

گلستان پوشش سرسبز گسترده ای دارد و مناطق جنگلی این استان بسیار بیشتر و بکر تر از سایر استان های شمالی است. بخش های زیادی از اکثر جنگل های نزدیک به شهر برای رفاه گردشگران به پارک جنگلی تبدیل شده اند. اگر قصد سفر به استان گلستان در تورهای داخلی را دارید حتما از جنگل های زیر دیدن کرده و از زیبایی و آرامش آن ها لذت ببرید:

جنگل النگدره

جنگل النگدره که یک پارک جنگلی می باشد از زیباترین مناطق طبیعی گلستان به شمار می رود که در زمره مناطق نمونه گردشگری ایران قرار دارد. پارک جنگلی النگدره در جاده ناهارخوران در پنج کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان واقع شده است. شما می توانید در جنگل النگدره به تماشای درختان انبوهی از انواع توسکا، انجیلی، افرا، بید، بلوط و ممرز بنشینید و از چشمه ها، رودخانه ها و آبشارهای موجود در این جنگل لذت ببرید. از بهترین زمان های سفر به این جنگل فصل پاییز می باشد، وقتی که درختان منظم آن به رنگ های زرد، نارنجی و قرمز تبدیل شده اند و زیبایی محصور کننده ای به خود گرفته اند.

جنگل النگدره

جنگل رنگو

احتمالا نام آبشار رنگو را شنیده باشید. این آبشار در دل جنگلی سرسبز و زیبا به همین نام واقع شده است. پارک جنگلی رنگو در روستای توشن در 15 کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان واقع شده است. در گذشته روستاهایی در این منطقه جنگلی وجود داشتند و به همین دلیل مزارع و جاده های روستایی زیادی در این جنگل خواهید دید. پارک جنگلی رنگو پوشیده از درختان کهنسال سترگ و بوته های تمشک بسیاری می باشد.

جنگل رنگو

منطقه جنگلی ناهارخوران

پارک جنگلی ناهارخوران از قدیمی ترین نواحی جنگلی گرگان می باشد که به دلیل وجود انبوه درختان هیرکانی به جنگل هیرکانی نیز معروف است. این منطقه جنگلی در 8 کیلومتری جنوب گرگان واقع شده است و در دل خود چندین چشمه و یک رودخانه به نام رود زیارت وجود دارد. وجود این رود و چشمه ها و بخش های کوهستانی جنگل ناهارخوران، هوای خنک و دل انگیزی را برای گردشگران به ارمغان می آورد. بوم گردی ناهارخوران گرگان در طول تور گلستان گردی شما خالی از لطف نخواهد بود!

منطقه جنگلی ناهارخوران

جنگل توسکستان

یکی دیگر از جنگل های چشم نواز که شهر گرگان را احاطه کرده، ناحیه جنگلی توسکستان است. این جنگل که در سیزده کیلومتری شهر گرگان واقع شده است، بخشی از دامنه های رشته کوه البرز می باشد و پوشش زیبا و دل انگیزی با درختان توسکا، بلوط و اورس به خود گرفته است. بخشی از جاده گرگان به شاهرود از میان این جنگل می گذرد و مناظر شگفت انگیزی را به خصوص در فصل هزار رنگ پاییز به معرض نمایش می گذارد.

با وجود تمام جذابیت و زیبایی ها، عدم آشنایی به جنگل گردی یا کمپ در جنگل باعث بروز مشکلات و خطرات می شود. در این صورت می توانید از خدمات گردشگری رهاراز سفر مانند تور گلستان استفاده کنید تا یک گردش راحت و به یاد ماندنی را تجربه نمایید.

جنگل توسکستان

بوم گردی استان گلستان

علاوه بر گرگان به عنوان مرکز استان گلستان، این استان شهرهای زیبای دیگری نیز دارد که هر کدام جاذبه های گردشگری جذابی دارد و بوم گردی در این شهرها خاطرات فراموش نشدنی برای شما رقم خواهد زد.

بوم گردی رامیان

رامیان یکی از شهرهای گلستان با طبیعتی روح نواز است که در حدود 75 کیلومتری شرق گرگان قرار دارد. رامیان از غرب با علی آباد کتول، از شرق با آزادشهر، از جنوب با رشته کوه های البرز و از سمت شما با شهر گنبد کاووس همسایه است. یکی از جذابیت های محلی رامیان پوشش مردم این منطقه است که لباس های سنتی و محلی مردمان، جلوه های بصری زیبایی را خلق می کند. در شهر رامیان جاهای گردشگری زیبایی مثل آبشار خزه پشمکی، چشمه گل رامیان، چشمه سید کلاته و ناحیه جنگلی اولنگ وجود دارد که می توانید با سکونت در اقامتگاه بوم گردی رامیان، لحظاتی را به آرامش در آن ها سپری کنید.

قلعه موران از معروف ترین جاذبه های توریستی رامیان می باشد. این قلعه در قله کوهی به همین نام در ارتفاع 2400 متری قرار گرفته است و از این نقطه می توانید به تماشای چشم اندازهای زیبای اطراف بنشینید.

رامیان

بوم گردی کلاله

کلاله یکی از سرسبزترین و بکرترین جاهایی است که شما در تور گلستان خود خواهید دید. کلاله با طبیعت منحصربه فرد خود به ویژه در فصل بهار به یک قطب گردشگری بدل می شود. این شهر در شرق استان گلستان در جاده گرگان به مراوه تپه قرار دارد. کلاله با تنوع اقوام فارس، خراسانی، ترکمن، سیستانی و بلوچ توانسته به خوبی فرهنگ های مختلف را در زندگی به نمایش درآورد.

از جمله بوم گردی کلاله می توان به دیدن و سر زدن به مکان های تاریخی مثل سد ساسانی، مدرسه و مسجد قاجار، زیارتگاه خالد نبی اشاره کرد. آرامگاه خالد نبی با قرارگیری کنار زیارتگاه امامزاده عبدالله و گورستان معروف آن با سنگ های خاص در ارتفاعات گلستان و طبیعت بی نظیر منطقه منظره ای ویژه را در مقابل دیده گردشگران به نمایش می گذارد. اما اگر عاشق طبیعت گردی هستید پیشنهاد می کنیم حتما به جاذبه های طبیعی کلاله مانند چشمه زاو، چشمه آق سو، جنگل پلکانی کلاله، روستای گچی سو بالا، منطقه شکار ممنوع عزیزآباد، تپه ماهورهای هزار دره و قله کوه گوگجه داغ سر بزنید تا بوم گردی گرگان برایتان به یک خاطره به یاد ماندنی بدل شود.

کلاله

بومگردی بندر ترکمن

بندر ترکمن پایتخت خاوریار جهان به عنوان یک شهر ساحلی همه ساله مسافران زیادی را از سراسر کشور به سمت خود می کشاند. این بندر در غربی ترین نقطه استان گلستان قرار گرفته و با دریای خزر همسایه محسوب می شود. اگر گذرتان به این بندر زیبا افتاد و دلتان می خواهد جزو دل انگیزترین سفرهای عمرتان باشد حتما در برنامه بوم گردی بندر ترکمن رفتن به منطقه شکار ممنوع صوفیکم، جزیره آشوراده، تالاب گمیشان، اسکله تفریحی بندر ترکمن را اولویت قرار دهید.

اسب سواری با اسب های زیبای ترکمن و  قایق سواری در این بندر هم جزو تفریحات سرگرم کننده و جذابی هستند که می توانید در برنامه گردشگری تان قرار دهید.

بومگردی ساسنگ

ساسنگ گلستان در بخشی از بلندای جنگل های هیرکانی قرار گرفته و با معماری و طبیعت منحصر به فرد خودش، حرف های زیادی برای گفتن به شما دارد. با سفر به این روستا و زندگی چند روزه در اقامتگاه ساسنگ، شما سری به دوره صفویه و زندگی قزلباش ها زده و تاریخ آن را مشاهده خواهید کرد.

ساسنگ به عنوان یک روستای ییلاقی در ۲۲ کیلومتری شهرستان مینودشت واقع است. شما با اقامت در ساسنگ به گرگان و پارک ملی گلستان که در دسته زیباترین پارک های ایران قرار دارد به راحتی دسترسی خواهیدداشت. هم چنین با طی ۳۵ کیلومتر می توانید از گنبد کاووس هم دیدن کنید.

بومگردی مینودشت

مینودشت یکی از شهرهای ترک و فارس نشین استان گلستان است. این شهر میزبان قوم قزلباش بوده و ساکنین این شهر به ترکی هم صحبت می کنند. از نظر دسترسی مینودشت در در ۱۰۰ کیلومتری شهر گرگان و در نزدیکی جاده تهران به مشهد است. بی شک مینودشت یک شهر تاریخی به شمار رفته و در دسته شهرهای هزاره پنجم پیش از میلاد قرار می گیرد و طبق گفته مورخان جزو اقامتگاه های باستانی است. برای این که بتوانید یک بوم گردی مینودشت تجربه کنید از طبیعت بکر و شگفت انگیز و هم چنین مکان های دیدنی مانند تپه باستانی بازگیر، پارک ملی گلستان، جنگل چهل چای، آبشار ریگ چشمه، منطقه جنگلی لوه، قلعه قافه، غار کیارام غافل نشوید.

بومگردی ترکمن صحرا

ترکمن صحرای زیبا و تاریخی شامل قسمت های زیادی از استان گلستان و خراسان شمالی می شود. بندر ترکمن، گنبد کاووس، آق قلا، کلاله، سیمین شهر، گمیش تپه، مراوه تپه ، نگین شهر و انبار آلوم از جمله شهرهای دیدنی و معروف ترکمن صحرا هستند که هر کدام از جاذبه های گردشگری به خصوصی بهره مند اند.

ترکمن صحرا با قدمت تاریخی خود در جهان هم از شهرت بالایی برخور دار است. اگر قصد بومگردی ترکمن صحرا را در سر دارید بهتر است با انتخاب فصل سفر، منطقه گردشگری تان را نیز انتخاب کنید، چرا که ترکمن صحرا تنوع آب و هوایی بالایی دارد و بازه های زمانی متفاوتی را پیش روی توریست می گذارد.

اما پیشنهاد ما به شما ماه های فروردین، اردیبهشت، شهریور، آبان و آذر هستند. ماه هایی که می توانید طبیعت ترکمن را در اوج خود ببینید و لذت ببرید. در ادامه بوم گردی گلستان و ترکمن صحرا می توانید با بازدید از مکان های زیر و سکونت در اقامتگاه بوم گردی ترکمن صحرا، لذت مسافرتتان را چندین برابر کنید.

 • مقبره خالد نبی
 • گورستانی مرموز در نزدیکی مقبره خالد نبی
 • سیمین ‌شهر
 • هزار دره ترکمن صحرا
 • شهر آق قلا
 • آبشار کبودوال
 • اسب‌های اصیل ترکمن
 • گمیش تپه
 • گنبد کاووس
 • تالاب اینچه برون
آبشارهای رنگو
آبشار رنگو

بوم گردی تنگراه

اقامت و بومگردی تنگراه برای کسانی که دنبال آرامش و خوش مسیری هستند، بهترین انتخاب به شمار می رود. این روستا جزو خوش راه ترین مسیرهای روستایی گلستان محسوب می شود. روستای تنگراه در ۳۰کیلومتری در شرق شهر گالیکش قرار دارد. این روستا حدود ۴۱۵ کیلومتر تا مشهد، ۶۳ کیلومتر تا گنبد کاووس، ۴۰ کیلومتر تا مینودشت فاصله دارد.

سفر و اسکان در اقامتگاه بوم گردی تنگراه در طول تور گلستان گردی، جزو ناب ترین و خوش ترین لحظات زندگی تان خواهد بود. دو رشته کوه قره کسمور و کوسون روستای تنگراه را در آغوش خود گرفته اند و همین مسئله آن را به یک روستای خوش آب و هوا تبدیل کرده است. هم چنین رودخانه دوغ از جاذبه های طبیعی تنگراه است. علاوه بر این علاقه مندان به چشمه های طبیعی می توانند از «خان دوشان» ، «تنگه گل»، «لوه»، «افرالی» و چندین چشمه دیگر در این روستا دیدن کنند و از صدای آرام بخش آب لذت ببرند.

به عنوان یک توریست در ادامه دیدنی های گلستان می توانید از مکان های زیر در تنگراه گلستان هم دیدن کنید که عبارت اند از:

 • تپه قلعه تخت سلیمان
 • آرامگاه امامزاده گمنام

بوم گردی تنگراه

سخن پایانی

ما در این مقاله به شما از دیدنی های استان گلستان و بومگردی گرگان گفتیم و به تک تک جاذبه های توریستی و طبیعی شهرها و روستاهای مختلف این استان اشاره کردیم تا بتوانید با اطلاعات کامل تری سفر کنید و از این سفر لذت کافی را ببرید. قطعا این تعاریف و تمجیدها شما را به این فکر انداخته است که اقامت در گلستان و بومگردی استان گلستان چگونه است؟! خبر خوب این است که خوشبختانه تمامی شهرهای استان از امکانات رفاهی مناسبی برای گردشگران بهره مند هستند و اهالی استان و روستاها با آغوش باز پذیرای شما هستند. شما می توانید با پیوستن به برنامه های تور گلستان گردی تیم رهاراز سفر، از بومگردی گلستان و اقامت در این استان نهایت لذت را ببرید و یکی از بهترین سفرهای زندگی تان را تجربه کنید.

سوالات متداول

1 – جاذبه های گردشگری گرگان چیست؟

جنگل های النگدره، ناهارخوران، جنگل و آبشار رنگو، گنبد کاووس و موزه و سراهای تاریخی.

2 – آبشار کبودوال در کجا قرار دارد؟

روستای علی آباد کتول.

3 – بهترین بوم گردی های گلستان کدام مناطق هستند؟

رامیان، کلاله، تنگراه، ترکمن صحرا.

بحث و گفتگو

اولین نظر دهنده باشید “جاهای دیدنی استان گلستان”

برترین مقاصد

برترین تورها

آخرین مقالات

جاهای دیدنی ترکیه

ترکیه، کشوری با تاریخ پرافتخار و فرهنگی بسیار غنی است.…

جاهای دیدنی استانبول

استانبول یکی از شهرهای توریستی جهان با سابقه‌ای بسیار طولانی…

جاهای دیدنی آنتالیا

به عنوان یکی دیگر از شهرهای توریستی ترکیه، انتالیا دارای…

جاهای دیدنی آنکارا

آنکارا، ممکن است در بین گردشگرانی که به ترکیه سفر…

جاهای دیدنی ازمیر

ازمیر یکی از شهرهای زیبا و تاریخی ترکیه است که…

جاهای دیدنی ترابزون

ترابزون یک شهر شمال شرقی ترکیه است که در نزدیکی…

جاهای دیدنی وان

وان، یک شهر کوچک در شرق ترکیه است که در…