ویزای مولتی کانادا چیست و چه شرایطی دارد؟

ویزای مولتی کانادا

ویزای مولتی کانادا یکی از انواع مجوزهای ورود به کشور کانادا است. افرادی که بتوانند این ویزا را اخذ کنند، این امکان را دارند که به مدت 5 سال آزادانه در تمام شهرهای کانادا اقامت داشته باشند و یا تردد کنند، اما اجازه کار کردن و یا گرفتن اقامت دائم را نخواهند داشت. ویزای مولتی کانادا را با اسم‌های ویزای مولتیپل کانادا و یا ویزای 5 ساله کانادا نیز می‌شناسند. در این مقاله به طور مفصل درباره جزئیات این ویزا و شرایط و مدارک لازم برای گرفتن آن را بررسی می‌کنیم.

بنر گیف رهاراز2

شرایط اخذ ویزای مولتی کانادا

از آنجایی که کشور کانادا پذیرای گردشگران و مهاجران زیادی از سراسر دنیاست، کسانی که واجد شرایط مهاجرت به این کشور باشند، شانس زیادی برای دریافت ویزای کانادا را دارند. ویزای مولتیپل کانادا یکی از رایج‌ترین ویزاهای توریستی است. ویزای توریستی کانادا به 2 صورت سینگل و یا مولتی صادر می‌شود. دارندگان ویزای سینگل تنها یک بار می‌توانند وارد خاک این کشور شوند و در مدت زمان تعیین شده که حداکثر 6 ماه است باید از خاک کانادا بیرون بروند. اما دولت کانادا برای راحتی کار مهاجران، ویزای مولتی را در اختیار آنها قرار داده است تا بتوانند به مدت 10 سال به دفعات زیادی وارد این کشور شوند. اما باید توجه داشت که با هربار ورود به این کشور تنها 6 ماه می‌توان به طور مستمر در این کشور اقامت داشت.

مدت زمان ویزای مولتی کانادا 10 سال است اما از آنجایی که مدت زمان اعتبار پاسپورت‌های کشورهای مختلف ممکن است کمتر از این مقدار باشد، بنابراین مدت اعتبار ویزای مولتی کانادا نیز به میزان اعتبار پاسپورت بستگی دارد. برای مثال پاسپورت‌های ایرانی تنها 5 سال تاریخ انقضا دارند بنابراین انقضای ویزای مولتیپل کانادا نیز به همین 5 سال محدود می‌شود. اما برای گرفتن این ویزا چه شرایطی وجود دارد؟

 

شرایط گرفتن ویزای مولتی کاناداداشتن تمکن مالی کافی برای حمایت مالی از هزینه‌های خود و همراهانتان
ارائه یک پلن 6 ماهه از هدف خود از مهاجرت به کانادا و قانع کردن افسر اداره مهاجرت درباره بازگشتتان به ایران تا قبل از تمام شدن 6 ماه
نداشتن سوء پیشینه کیفری
سلامت جسمی و روانی
نداشتن قصد کار کردن و یا اقامت دائم در کانادا

افراد واجد شرایط ویزای مولتی کانادا

اداره مهاجرت کانادا قوانین سخت‌گیرانه‌ای را برای افراد واجد شرایط اتخاذ کرده است. یکی از مهم‌ترین عواملی که برای گرفتن ویزای مولتی کانادا باید رعایت کرد این است که دلایل و شرح کامل از جزئیات سفر خود به کنسولگری کانادا ارائه دهید و مامور اداره مهاجرت را قانع کنید که شما قصد بازگشت به ایران را دارید و هدف شما از مهاجرت به کانادا ماندگاری در این کشور و گرفتن اقامت دائم نیست. علاوه بر این، قبل از اقدام به درخواست برای ویزای کانادا شرایط دیگری را نیز باید رعایت کنید. از جمله:

 • از نظر جسمی و روانی در سلامت کامل باشید.
 • پاسپورت خود را دریافت کرده باشید و دارای اعتبار باشد.
 • سوء سابقه در تجربه‌های قبلی خارج از کشورتان نداشته باشید.
 • سوء پیشینه کیفری و موارد تخلف از قانون نداشته باشید.
 • اثبات وابستگی‌های خود در داخل ایران (مانند شغلتان، درایی‌ها و املاکی که در اختیار دارید، روابط خانوادگی و …) به مامور سفارت
 • قانع کردن افسر اداره مهاجرت درباره دلیل مهاجرت‌تان به کانادا و تضمین بازگشتتان به ایران
 • ارائه تاییدیه تمکن مالی و مدیریت هزینه‌های سفرتان بسته به مدت اقامت و هدف از اقامتتان به کانادا

مزایای ویزای مولتی کانادا

در حال حاضر دولت کانادا ویزاهای توریستی خود را به صورت ویزای مولتی صادر می‌کند و ویزای سینگل رواج زیادی ندارد. ویزای مولتی کانادا دارای مزیت‌های زیادی نسبت به نوع سینگل آن است از جمله:

 • رفت و آمد به خاک کانادا به تعداد نامحدود تا مدت 5 سال
 • استفاده از این نوع ویزا برای کسانی که قصد دارند تا موقعیت شغلی و یا زندگی در کانادا را قبل از مهاجرت به این کشور ارزیابی کنند بسیار مناسب است.
 • متقاضیان می‌توانند با استفاده از این نوع ویزا سابقه سفری خوبی برای رقم بزنند و کار خود را برای گرفتن ویزاهای سخت‌تر همچون ویزای شینگن راحت کنند.
 • افرادی که قصد شرکت در دوره‌های آموزشی کوتاه مدت در کانادا را دارند، بهترین گزینه برای آنها ویزای مولتی است که با استفاده از آن در هر زمان و هر مکانی از خاک کانادا می‌توانند در تردد باشند.

مراحل اخذ ویزای مولتی کانادا

برای دریافت ویزای مولتی کانادا، مراحل آن را هم باید به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری در کنسولگری کانادا به انجام برسانید.

 1. در ابتدا باید در سایت رسمی کشور کانادا به آدرس اینترنتی canada.ca ثبت نام کنید و حساب کاربری بسازید.
 2. فرم‌ها و سوالاتی که مربوط به تشکیل پرونده ویزای مولتی است را به صورت آنلاین تکمیل و ارسال کنید.
 3. مدارکی که برای تکمیل پرونده لازم است را آپلود کنید و ضمیمه پرونده‌تان نمایید.
 4. در مرحله بعد باید مبلغ مشخصی را به عنوان هزینه انگشت نگاری و بررسی پرونده پرداخت کنید.
 5. پس از اینکه تمامی مراحل بالا را انجام دادید، تشکیل پرونده شما انجام شده است و باید منتظر نامه‌ای از سوی این سایت برای تعیین وقت انگشت نگاری در سفارت کانادا باشید.
 6. معمولا پس از 24 ساعت بعد از تشکیل پرونده آنلاین، ایمیلی مبنی بر حضور شما در کنسولگری کانادا برای انجام کارهای انگشت نگاری دریافت می‌کنید. پس از ذریافت این ایمیل تا 30 روز فرصت دارید تا به سفارت کانادا در یکی از کشورهای ارمنستان، ترکیه و یا امارات رجوع کنید. (بدلیل نبود سفارت کانادا در داخل ایران)
 7. پس از مراجعه به کنسولگری و انجام انگشت نگاری و گرفتن عکس برای تکمیل پرونده، درخواست شما صادر می‌شود و مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 8. پس از گذشت مدت زمانی (چند روز تا چند هفته)، جواب نهایی به شما داده می‌شود. اگر با درخواست شما موافقت شده باشد از شما خواسته می‌شود که پاسپورت خود را به کنسولگری تحویل دهید تا ویزا به آن الصاق شود. اما اگر درخواست شما ریجکت شود، باید تمام نواقص مدارک خود را برطرف کرده و دوباره درخواست دهید.

تمدید ویزای مولتی کانادا

کسانی که تمایل دارند اعتبار ویزای مولتی کانادای خود را تمدید کنند باید در نظر داشته باشند که هر باری که بخواهند ویزا را تمدید کنند، حداقل 7 ماه تا تاریخ انقضای پاسپورت ایرانی‌شان باید وقت مانده باشد. پاسپورت‌های ایرانی انقضای 5 ساله دارند. ویزای مولتیپل کانادا در هر بار ورود شما به کانادا تنها اجازه 6 ماه اقامت مستمر را به شما می‌دهد. با درخواست تمدید ویزا، 18 ماه دیگر به اعتبار آن افزوده می‌شود و تا 3 بار می‌توانید برای تمدید ویزایتان درخواست کنید.

برای ارسال درخواست تمدید ویزا، باید مدارکی را به اداره مهاجرت کانادا ارائه دهید. این مدارک دقیقا همان‌هایی هستند که قبلا برای گرفتن ویزا فراهم کردید. اما این بار دیگر نیازی به کارهای مربوط به انگشت نگاری نیست. انگشت‌نگاری‌ای که در همان ابتدا انجام دادید، تا 10 سال معتبر است و دیگر نیازی به مراجعه به کنسولگری ندارید.

تمامی مراحل مربوط به تمدید ویزا به صورت آنلاین انجام می‌گیرد و در صورت موافقت با آن، نامه‌ای به شما برای ارائه پاسپورتتان فرستاده خواهد شد.

آیا با ویزای مولتی کانادا می‌توان کار کرد؟

ویزای مولتیپل کانادا به عنوان یک ویزای توریستی شناخته می‌شود. کسانی می‌توانند از این ویزا استفاده کنند که برای گردشگری، بازدید از خانواده، شرکت در دوره‌های آموزشی کوتاه مدت، گسترش بازار کسب‌وکار و … قصد ورود به خاک کانادا را دارند. افرادی که به دنبال پیدا کردن شغل در کانادا و یا ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور هستند به هیچ عنوان نمی‌توانند از این ویزا استفاده کنند و باید به دنبال ویزای کار و یا تحصیلی کانادا باشند.

تبدیل ویزا مالتیپل کانادا به اقامت چگونه است؟

تبدیل ویزای مولتیپل کانادا به اقامت دائم امکان پذیر نیست و متقاضیانی که با گرفتن این ویزا به کانادا مهاجرت می‌کنند به هیچ عنوان نمی‌توانند از اقامت دائم کانادا برخوردار شوند. تحت شرایط خاصی افراد می‌توانند به گرفتن اقامت دائم امیدوار باشند.

اگر در طول مدت زمانی که در کشور کانادا حضور دارید، با یک فرد کانادایی ازدواج کنید، می‌توانید به گرفتن اقامت دائم فکر کنید. اما همین مورد هم شرایط خاص خودش را دارد. برای تبدیل ویزای مالتی کانادا به اقامت دائم از طریق ازدواج، سن طرفین باید بالای 18 سال باشد و 2 سال از زمان ثبت سند ازدواج گذشته باشد. همچنین فرد کانادایی باید از نظر مالی بتواند همسر ایرانی خود را تا 3 سال حمایت کند.

مورد دیگر درخواست پناهندگی است. در حالی که در خاک کانادا حضور دارید می‌توانید به اداره مهاجرت کانادا مراجعه کنید و با گزارش اینکه کشور مبدا شما از نظر امنیتی برای شما تهدید جانی دارد، می‌توانید برای درخواست پناهندگی اقدام کنید. احتمال پذیرفته شدن درخواست شما تقریبا صفر است چرا که شما قبل از گرفتن ویزای مالتی کانادا به افسر مهاجرت اطمینان خاطر داده‌اید که کشور شما امن است و دلایل زیادی برای بازگشت به کشورتان دارید.

هزینه اخذ ویزای مولتی کانادا

هزینه‌ای که متقاضیان برای دریافت ویزای مولتی کانادا باید پرداخت کنند شامل هزینه‌های ثابت و هزینه‌های جانبی است. هزینه‌های ثابت شامل مبالغی است که باید در روند تشکیل پرونده بپردازید و هزینه‌های جانبی شامل رزرو هتل و بلیط هواپیما و رفت و آمد به کنسولگری در یکی از کشورهای همسایه است. قیمت خدماتی که برای تشکیل پرونده و انجام برخی کارها در سفارت کانادا باید پرداخته شوند عبارت است از:

امور مربوط به درخواست ویزاهزینه به دلار کانادا
هزینه بررسی پرونده100
ثبت انگشت نگاری و ثبت اطلاعات بیومتریک (به ازای هر شخص)85
ثبت انگشت نگاری و ثبت اطلاعات بیومتریک (به ازای شخص و همراهان)170

میزان هزینه‌های جانبی می‌تواند بسیار متغیر باشد و به عوامل مختلفی از جمله نوع پرواز، نوع هتلی که در آن اقامت خواهید داشت، کشور انتخابی شما برای مراجعه به کنسولگری کانادا و … خواهد داشت.

مدارک شغلی ویزای مولتی کانادا

کسانی که به منظور انجام کارهای مربوط به کسب و کار خود می‌خواهند ویزای مولتیپل کانادا را دریافت کنند، علاوه بر مدارکی که در پاراگراف‌های قبلی به آنها اشاره شد، باید مدارک شغلی خود را نیز آماده کنند و به همراه نسخه ترجمه شده آن به سفارت تحویل دهند. مدارک شغلی خواسته شده برای مشاغل مختلف، متفاوت است و به اقتضای هر شغلی، مدارک مربوط به آن خواسته می‌شود.

 • تاجران و بازرگانان: نسخه ترجمه شده مدارکی همچون کارت بازرگانی، گواهی اتاق بازرگانی کشور، آخرین لیست از مالیاتی که به دولت پرداخت شده، لیست بیمه خود و کارگران و کارمندان
 • کارخانه داران و کسانی که شغل آزاد دارند: نسخه ترجمه شده همه مدارک اعم از پروانه بهره برداری، جواز کسب، آخرین لیست از مالیاتی که به دولت پرداخت شده، لیست بیمه خود و کارگران و کارمندان
 • کارمندان دولت و یا بخش خصوصی: ترجمه فیش حقوقی 2 ماه آخر، ترجمه گواهی اشتغال به کار که دارای سربرگ شرکت باشد و شامل جزئیاتی مانند تاریخ شروع کار کارمندان، میزان درآمد ماهانه و سالانه آنها و سمت شغلی ایشان
 • کارفرمایان: نسخه ترجمه شده آگهی تاسیس شرکت و همچنین آخرین تغییرات آن، سابقه بیمه کارفرما و فیش حقوقی 2 ماه آخر حقوق کارمندان و کارگران شرکت، ، آخرین لیست از مالیاتی که به دولت پرداخت شده، نامه تایید تمکن مالی شرکت از بانک
 • مهندسان: نسخه ترجمه شده پروانه نظام مهندسی آنها و یا جواز ساخت آنها
 • بازنشستگان: نسخه ترجمه شده حکم بازنشستگی و همچنین ترجمه فیش حقوقی 2 ماه آخر حقوق بازنشستگی آنها

وقت سفارت و انگشت نگاری ویزای مولتی کانادا

همانطور که در قسمت مراحل اخذ ویزای مولتی کانادا توضیح دادیم، در ابتدا لازم است تا ثبت نام اولیه، تکمیل فرم‌های مربوطه، ارائه مدارک لازم و پرداخت هزینه‌های ثابت به صورت آنلاین صورت گیرد. پس از 24 ساعت، ایمیلی مبنی بر رزرو وقت سفارت و انگشت نگاری برای شما ارسال می‌شود. سپس باید دوباره به سایت سر بزنید و زمان و مکان دقیق را مشخص کنید. سپس باید در تاریخ و زمان تعیین شده در کنسولگری کانادا حضور داشته باشید.

ویزای مولتی کانادا بدون نیاز به شینگن

یک باور غلط که در میان بسیاری از افراد شایع است این است که بدون داشتن ویزای شینگن نمی‌توان ویزای مالتیپل کانادا را دریافت کرد؟ این یک باور اشتباه است. برای گرفتن ویزای مولتی کانادا نیازی نیست که حتما ویزای شینگن را داشته باشید. کسانی که سابقه سفر به کشورهای خارجی از جمله امارات، چین، هند، بلغارستان و ترکیه را داشته باشند شانس بیشتری برای قانع کردن افسر اداره مهاجرت در رابطه با بازگشتشان به ایران خواهند داشت؛ در نتیجه ویزای مولتیپل را زودتر دریافت خواهند کرد.

خدمات موسسه رهاراز سفر برای اخذ ویزا مولتی کانادا

با اینکه دولت کانادا مواضع سختگیرانه‌ای در برابر مهاجرپذیری ندارد و نسبت به برخی از کشورهای اروپایی و یا آمریکا راحت‌تر ویزا صادر می‌کند، اما همچنان گرفتن ویزای 5 ساله کانادا می‌تواند برای متقاضیان چالش برانگیز باشد. گاهی فراهم کردن تمامی مدارک لازم برای درخواست ویزا و همچنین تهیه و ترجمه مدارک شغلی، می‌تواند متقاضیان را سر در گم کند.برای اینکه تمامی مراحل با دقت و سرعت بیشتری انجام شود و در همان وهله اول بتوانید افسر مهاجرتی را قانع کنید، می‌توانید از خدمات مشاوران موسسه گردشگری رهاراز استفاده کنید تا قدم به قدم با اطمینان خاطر پیش روید و احتمال ریجکت شدن ویزای کانادا به صفر برسد.

سخن پایانی

افرادی که برای انجام کارها و پروژه‌های موقت و یا با هدف گردشگری راهی کانادا می‌شوند لازم است تا در ابتدا ویزا مالتی کانادا را دریافت کنند. با داشتن ویزای مالتیپل کانادا، متقاضیان می‌توانند به مدت 5 سال به تعداد نامحدود وارد خاک کانادا شوند ولی در هر بار ورود به این کشور تنها 6 ماه اجازه اقامت مستمر را دارند. گرفتن این نوع ویزا شرایط خاص خود را دارد اما داشتن تمکن مالی مناسب و قانع کردن مامور سفارت برای بازگشت متقاضیان به ایران از مهم‌ترین عوامل اخذ ویزا هستند.

سوالات متداول

آیا داشتن دعوت نامه از کسانی که در کانادا اقامت دارند می‌تواند تاثیر مثبتی بر روند گرفتن ویزای مولتی کانادا داشته باشد؟

بله. اگر افرادی که در کانادا اقامت دارند به افراد خانواده، خویشاوندان و یا دوستان خود دعوت نامه رسمی بفرستند یک پوئن مثبت در روند اخذ ویزا به حساب خواهد آمد. توجه داشته باشید که افرادی که با ویزای تحصیلی در کانادا ساکن هستند تنها مجازند تا برای پدر و مادر خود دعوت نامه بفرستند.

به طور معمول چقدر طول می‌کشد تا ویزای مولتی کانادا صادر شود؟

به طور کلی از 2 هفته تا 3 ماه ممکن است این فرآیند طول بکشد. اگر می‌خواهید سریع‌تر کارهایتان پیش رود و زودتر ویزا را دریافت کنید، بهتر است تا تمامی مدارک را به صورت کامل و دقت بسیار تهیه کنید و به سفارت ارائه دهید. همچنین وقت انگشت نگاری و انجام کارهای بیومتریک را نیز زودتر رزرو کنید.

اگر مدت اعتبار پاسپورت کمتر از 5 سال باشد، آیا باز هم می‌توان ویزای 5 ساله را دریافت کرد؟

خیر. در صورتی که پاسپورت خود را از قبل گرفته باشید و اعتبارش کم شده باشد، میزان اعتبار ویزای مالتیپل نیز با توجه به انقضای پاسپورت به شما داده می‌شود و قبل از فرا رسیدن زمان انقضای آنها، باید برای تمدید پاسپورت و ویزا مجددا درخواست دهید.

بحث و گفتگو

اولین نظر دهنده باشید “ویزای مولتی کانادا چیست و چه شرایطی دارد؟”

برترین مقاصد

برترین تورها

آخرین مقالات

جاهای دیدنی ترکیه

ترکیه، کشوری با تاریخ پرافتخار و فرهنگی بسیار غنی است.…

جاهای دیدنی استانبول

استانبول یکی از شهرهای توریستی جهان با سابقه‌ای بسیار طولانی…

جاهای دیدنی آنتالیا

به عنوان یکی دیگر از شهرهای توریستی ترکیه، انتالیا دارای…

جاهای دیدنی آنکارا

آنکارا، ممکن است در بین گردشگرانی که به ترکیه سفر…

جاهای دیدنی ازمیر

ازمیر یکی از شهرهای زیبا و تاریخی ترکیه است که…

جاهای دیدنی ترابزون

ترابزون یک شهر شمال شرقی ترکیه است که در نزدیکی…

جاهای دیدنی وان

وان، یک شهر کوچک در شرق ترکیه است که در…